WHA

WHA (World Hockey Association) to Światowa Federacja Hokeja, będąca byłą zawodową ligą hokejową. Została założona w Ameryce Północnej i działała w latach 1972-1979. Federacja została założona z myślą o konkurowaniu z najsłynniejszą amerykańsko-kanadyjską ligą NHL (National Hockey League).

Od czasu upadku ligi Western Canada Hockey League, była głównym konkurentem NHL, jednak niezbyt długo. Pomimo tego jako jednej z nielicznych lig, WHA udało się dorównać NHL. Założycielem WHA był Dennis Murphy i Gary Davidson.

Ich głównym pomysłem na ligę była strategia związana z zespołami przynależącymi do ligi. Miały do niej należeć drużyny pochodzące z mniejszych miast. Dzięki temu pomysłowi, federacja miała zaoszczędzić pieniądze, a w konsekwencji tego mogła oferować wyższe stawki graczom ligowym, niż proponowano im w NHL.

Część zawodników zdecydowała się na przejście z NHL do WHA, która oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 11 października 1972 roku. Pierwszym meczem rozegranym w lidze WHA było spotkanie Alberta Oilers – Ottawa Nationals. Niestety po kilku sezonach działalności WHA, wiele klubów przynależących do tej ligi zaczęło mieć problemy finansowe.

W konsekwencji tego, najlepsi zawodnicy ligi przechodzili do NHL. W ostatnim sezonie działalności WHA (1978/1979) w turniejach udział brało zaledwie sześć drużyn. 22 marca 1979 roku WHA podpisało porozumienie z ligą NHL, dotyczące możliwości przejścia najlepszych drużyn ostatniego sezonu WHA do NHL.

Pośród tych zespołów znalazły się Edmonton Oilers, New England Whalers, Quebec Nordiques i Winnipeg Jets.