Przewinienia i kary podczas gry w hokeja

Podczas gry w hokeja na lodzie może dochodzić do różnych wykroczeń popełnianych przez zawodników. W takim przypadku sędzia podnosi rękę, która oznacza przerwanie gry i jej wznowienie przez drużynę poszkodowaną. Oznacza to również, że w momencie, gdy drużyna faulująca dotknie krążka, gra również zostanie przerwana. Aż do tego momentu drużyna faulowana może atakować przeciwników bez obawy o utratę bramki.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna dla drużyny falowanej, ponieważ w tym czasie bramkarz poszkodowanej drużyny może zjechać do boksu i może zostać zastąpiony przez innego gracza. Kara odgwizdywana jest natychmiast, w przypadku gdy faulu dokonuje zawodnik drużyny atakującej. W przypadku, gdy którykolwiek z zawodników drużyny faulującej dotknie krążka, sędzia przerywa grę i karze tego zawodnika. Kara polega na umieszczeniu zawodnika na ławce kar.

Dla drużyny oznacza to grę w osłabionym zespole. Faulująca drużyna, która utraciła zawodnika, może grać w mniejszym składzie przez 2 minuty (w przypadku kar mniejszych), przez 5 minut (w przypadku kar większych, stosowanych np. w przypadku, gdy faulowany zawodnik krwawi). Ponadto sędzia ma do dyspozycji również kary indywidualne – 10 minut na ławce kar, karę meczu, a ponadto ma także możliwość łączenia kar.

Warto nadmienić, że jednocześnie na lodowisku nie może przebywać mniej niż trzech zawodników. Jeśli większa ilość graczy faulowała swoich przeciwników i zostały przydzielone im kary, zostają one odsunięte w czasie i zastosowane dopiero po powrocie innego zawodnika z ławki kar. Kara zawodnika ukaranego karą do 5 minut jest anulowana, w przypadku gdy jego drużyna straci bramkę. Zgodnie z regulaminem IIHF, kary są przydzielane zawodnikom m.

in. za zahaczenie przeciwnika, spowodowanie jego upadku, trzymanie przeciwnika lub kija przeciwnika, niesportowe zachowanie, udział w grze większej ilości zawodników w tym samym czasie, atak łokciem, kolanem lub od tyłu, podcinanie, natarcie, opóźnianie gry, celowe poruszanie bramką i celowe wybijanie krążka poza bandę, grę ze złamanym kijem oraz używanie nieprzepisowego sprzętu.