Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie

Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie są najważniejszym wydarzeniem krajowym związanym z rozgrywkami hokejowymi. Mistrzostwa odbywają się regularnie każdego roku. W latach 1927-1999 były organizowane przez Polski Związek Hokeja na Lodzie. Od 1999 roku Mistrzostwa Polski organizowane są przez Polską Ligę Hokejową.

Podczas mistrzostw o tytuł mistrza walczą męskie kluby hokejowe. Pierwsze zmagania polskich drużyn hokejowych, walczących o tytuł mistrza Polski w hokeju na lodzie odbyły się w 1927 roku. Od tego roku do 1955 roku rozgrywki były rozgrywane dwuetapowo w systemie nieligowym. W pierwszym etapie mistrzostw, drużyny hokejowe rywalizowały między sobą w obrębie okręgów, w których skład wchodziły dwa-trzy województwa.

Drużyny, które wygrały w pierwszym etapie rozgrywek, awansowały do turnieju finałowego mistrzostw, który odbywał się w mieście jednej z uczestniczących drużyn. Zespół, który zwyciężył w drugim etapie, zostawał utytułowany Mistrzem Polski w hokeju na lodzie. W 1955 roku podjęto decyzję o reformie systemu, w jakim prowadzone były rozgrywki Mistrzostw Polski. W tym roku wprowadzono model ligowy rozgrywek.

Od sezonu 1955/1956 do sezonu 1999/2000 rozrywki ligowe nosiły nazwę I ligi lub inaczej Ekstraklasy, które zarządzane były przez Polski Związek Hokeja na Lodzie. Od sezonu 1999/2000 do dzisiaj liga nazywana jest zawodową lub inaczej Ekstraligą, zarządzaną przez Polską Ligę Hokejową. Na przestrzeni lat największą liczbę złotych medali zdobył klub Podhale Nowy Targ. Został on utytułowany Mistrzem Polski aż dziewiętnastokrotnie.

Na drugim miejscu uplasowała się Legia Warszawa z trzynastoma złotymi medalami. Trzecie miejsce należy do Cracovii, która w Mistrzostwach Polski zwyciężyła jedenastokrotnie.