Lodowisko do gry w hokeja

Tak jak jest w przypadku rozgrywek w piłce nożnej, w koszykówce, czy siatkówce, również w przypadku rozgrywek w hokeja na lodzie, istotna jest powierzchnia, na której prowadzone są rozgrywki. Wbrew pozorom, lodowisko do hokeja powinno być przystosowane do prowadzenia tego typu rozgrywek. Bardzo ważne są elementy tworzące samo lodowisko, jak również elementy, które je otaczają. Mecze amerykańsko-kanadyjskiej ligi NHL prowadzone są na lodowisku, którego powierzchnia mierzy 6096 centymetrów długości oraz 2590,80 centymetrów szerokości. Pole lodowiska otoczone jest bandami, wzdłuż których po jednej stronie znajdują się ławki zawodników rezerwowych.

Po drugiej stronie lodowiska, przy bandach znajduje się ławka kar, a na której pokutują ukarani zawodnicy. Lodowisko do gry w hokeja na lodzie podzielone jest na dwie główne części. Są one oddzielone od siebie czerwoną linią. Dwie niebieskie linie na każdej połowie boiska wyznaczają części lodowiska, które fachowo nazywają się tercjami. Część lodowiska znajdująca się pomiędzy niebieskimi liniami jest częścią neutralną dla każdej z drużyn.

Po obydwu stronach lodowiska, w jego końcowych częściach znajdują się czerwone linie, wyznaczające pole bramkarza. Nawet w przypadku, gdy krążek nie dotknie siatki, a przekroczy tę czerwoną linię, uznawane jest to za gola. Za czerwonymi liniami, tj. za polem bramkarza znajduje się pole w kształcie trapezu, będące jedynym miejscem, w którym bramkarz może grać krążkiem. W rozgrywkach NHL na lodowisku wyodrębnionych jest dziewięć obszarów (faceoff), służących do wznawiania gry.

Każda tercja rozpoczyna się od faceoffu. Służą do niego także dwa kółka znajdują się w strefie obronnej i cztery kropki znajdujące się w strefie neutralnej.