Historia hokeja na lodzie

Hokej został zapoczątkowany prawdopodobnie z końcem XV wieku, na terenie Francji lub Anglii. Rozgrywki tej dyscypliny na lodzie zostały zapoczątkowane dopiero w 1785 roku, a w 1855 roku ta gra została także wymyślona przez angielskich żołnierzy, stacjonujących w Ontario. Hokej był jedyną możliwą do rozgrywania dyscypliną sportową, w warunkach jakie panowały w tamtym czasie w Ontario – srogie i mroźne zimy nie sprzyjały innym rozrywkom sportowym.

Pierwszy mecz hokeja na lodzie odbył się 3 marca 1875 roku w hali Victoria Skating Rink w Montrealu. Do walki o mistrzostwo stanęły dwie drużyny składające się z dziewięciu zawodników, którzy do swojej dyspozycji mieli drewniany krążek, łyżwy i kije. Całe spotkanie zakończyło się w ciągu jednej godziny.

Zasady gry w hokeja na lodzie zostały usystematyzowane w 1877 roku, przez kilku studentów Uniwersytetu McGill. Zostały one oparte na zasadach gry w hokeja na trawie. Również w 1877 roku został założony pierwszy klub, który nosił nazwę McGill University Hockey Club.

Hokej na lodzie zyskiwał na popularności i zdecydowano się włączyć go do programu karnawałowego odbywającego się w Montrealu, co było równoznaczne z rozegraniem pierwszego turnieju hokejowego. W 1879 roku na terenie Kanady powstała pierwsza amatorska liga hokejowa. Do Europy hokej na lodzie dotarł z końcem XX wieku.

Najwcześniej tą dyscypliną sportową zainteresowali się Niemcy, Szwajcarzy, Belgowie, Francuzi, Anglicy oraz Czesi. Pierwsza międzynarodowa organizacja hokeja na lodzie LIHG (Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie) powstała w 1908 roku, która następnie została przekształcona w IIHF (International Ice Hockey Federation). W 1924 roku hokej na lodzie po raz pierwszy był rozgrywany na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Hokej na lodzie dotarł do Polski w latach 20 XX wieku. Zaczęto go rozgrywać w Warszawie, Łodzi oraz we Lwowie. W 1925 roku utworzono Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Od lat, najbardziej uznaną polską drużyną hokejową jest Podhale Nowy Targ.